Hakkımızda


Türkiye’nin Dört Bir Yanındaki Öğrencilerin Sesini Duyurmak için Öğrenci Haber Portalı Kuruluyor: Üniversitenin Sesi!

 

İngilizce / Kürtçe versiyonları için tıklayınız.

Türkiye’de ifade özgürlüğünün her alanda kısıtlanması, sivil alanı gittikçe daraltırken bir yandan da bireylerin hakları için verdikleri mücadeleyi de etkiliyor. Bununla bağlantılı olarak basındaki sansür mekanizmaları ve her geçen gün yasaklanan içerik ve haber siteleri derken, sivil alanın bir parçası olan medya da bu süreçten nasibini alıyor. Hükümet yanlısı medyanın sesi yükselirken muhalif sesler engelleniyor, hak ihlallerini içeren haberler kaldırılıyor ve bireyler hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Son zamanlarda adını giderek daha fazla duymaya başladığımız yurttaş gazeteciliği de bu baskılardan dolayı artık daha fazla görünür hale geldi. Bizler de öğrencilerin haber yapma becerilerini artırmak, daimi haber akışı ile beraber bir arşiv oluşturmak ve insan hakları temelli haber üretimine dair çeşitli atölyelerle desteklenecek sürdürülebilir çalışmalar yapmak gayesiyle Üniversitenin Sesi Haber Portalını kurduk.

Hedefimiz; ihlallerin öznesi olan öğrencilerin seslerini duyurabilecekleri, kampüslerde neler olup bittiğine dair kamuoyunu bilgilendirebilecekleri ve aynı zamanda deneyimli gazetecilerin de bu alanda bilgi ve becerileri geliştirmek isteyen öğrencilere atölyeler vererek aktarım yapabileceği sürdürülebilir bir platform oluşturmak.

Bu bağlamda kurulan haber portalının ana öznesini de Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan üniversitelerdeki öğrenci kulüplerinden ve topluluklarından öğrenciler oluşturacak. Derneğimizin ve gazeteci danışmanımızın rehberliğinde; haberlerin içeriğine ve yazıların konularına her ay farklı ilden bir öğrenci kulübü veya topluluğu karar vererek içerik üretecek. Portalda öğrenciler insan hakları temelli yazılar ve haberler üretirken, güncel haber akışı sağlayan öğrenci hesaplarıyla da dayanışma içinde olacaklar.

Öğrenci kulüplerinin katılacağı atölyeler hak temelli çalışan gazeteciler tarafından verilecek. Atölyelerin içeriğini haber düzenlemesi, hak temelli haber yazımı, veri koruma ve araştırma becerileri, çevrimiçi haber için video içeriği oluşturma, toplumsal cinsiyete duyarlı gazetecilik ve son olarak haber doğrulama oluşturuyor.


unises.net bir Sivil Alan Araştırmaları Derneği projesidir. Sivil Alan Araştırmaları Derneği web sitesine verdikleri katkılardan ötürü PEN Norveç ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na teşekkür eder. Sitenin içeriğinin sorumluluğu yayımlayanlara aittir ve destek veren kurumların görüşlerini yansıtmaz.