Disiplin SoruşturmasıHak İhlali

86 ODTÜ ÖĞRENCİSİNE SORUŞTURMA

Tunahan Gözlügöl

ODTÜ’de 86 öğrenciye kampüsteki basın açıklaması gerekçe gösterilerek soruşturma açıldı.

Her sene birçok sorunla karşılaşan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri geçtiğimiz günlerde ulaşım, barınma, sağlık gibi çeşitli konulardaki sorunlara dikkat çekmek için imza kampanyası başlatmıştı. Bu imzaların rektörlüğe teslim edilmesinden önce rektörlük önünde bir araya gelen öğrenciler basın açıklaması yaptı ve imzaları rektörlüğe teslim etti. Yakın bir tarihte kendilerine tebligat iletilen 86 öğrenci, yapılan açıklama gerekçe gösterilerek 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 54. maddesi uyarınca taraflarına soruşturma açıldığını öğrendi. 

26 Aralık 2023’te savunma vermek üzere ODTÜ Disiplin Ofisi’ne giden öğrencilere sıra arkadaşları, akademisyenler ve ODTÜ mezunu olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Okan Konuralp ile Emek Partisi (EMEP) milletvekili Sevda Karaca eşlik etti. Öğrenciler bir araya gelerek açıklamada bulundu.

Sıra arkadaşlarını yalnız bırakmayan öğrenciler yaptıkları basın açıklamasında yaşamak için soruşturulduklarını ifade etti. Basın metnini ODTÜ öğrencileri adına okuyan öğrenci “Bizler zehirlenmeden yemekhaneden yemek yemek için, ihmallerle öldürülmeden, tahta kurularıyla boğuştuğunuz yurtlarda barınmak istemediğimiz için, tacize ve güvensizliğe maruz kalmadan ringlere binmek istediğimiz için, tüm bu koşullar altında psikolojik sağlığımızı korumak istediğimiz için soruşturuluyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Fizik bölümü önünde toplanan ODTÜ öğrencileri, “birleşe birleşe kazanacağız” sloganları ile başladıkları basın açıklamasına özerk ve demokratik üniversite talep ettikleri için Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin de baskılara ve yasaklara maruz kaldığını ifade etti. Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak eylem öncesi 3 öğrenciye okula giriş yasağı getirildiğine dikkat çekerek konuşan öğrenci “ODTÜ’den Boğaziçi’ne selam olsun” ifadelerini kullandı. Baskıların ve yasakların karşısında mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini ifade eden öğrenciler, soruşturmaya maruz kalan 86 öğrencinin yalnız olmadığını ifade ederek sözlerini bitirdi.

Soruşturma açılan 86 öğrenciden biri olan Berfin Aydın, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda Sinema Topluluğu üyesi. Berfin, açılan soruşturmaların göze kestirilen, fişlenmiş öğrencilere açıldığına dikkat çekerek “Tam sayıyı bilmemekle birlikte 86 olduğu düşünülen soruşturma sayısı, uzun süredir toplu olarak açılan soruşturmaların en yüksek sayısı” ifadelerini kullandı. Son zamanlarda ODTÜ’de  rektörlüğün iptal ettiği için yapılan şenlik eylemi, iktidara karşı yapılan “Yeter!” eylemi gibi protestoların yankı bulmasının rektörlüğü rahatsız ettiğini ifade etti. Berfin “ODTÜ Rektörlüğü, bu soruşturmayı adım adım hazırladı diyebiliriz” sözlerini kullandı. Berfin, Cumartesi Anneleri için Galatasaray Meydanı’nın her cumartesi hak aramak için bir mekan haline gelmesi gibi Rektörlük binasının da ODTÜ öğrencileri için hak arama mekanı olduğunu ve bu yüzden çözüm bulunamayan talepleri için topladıkları imzayı vermeden önce rektörlük önünde toplandıklarını ifade ediyor. ODTÜ’nün kayyım rektörü Verşan Kök’ün son dönemi olduğu için tamamen engelleme amaçlı baskı ve yasak politikası uyguladığını ifade eden Berfin, “Hep beraber var olup alanlarımızı koruyabilmeyi, korkutmak için açılan soruşturmalara tercih ediyorum. Atanmışlar tehditlerine devam edebilir, buyursunlar, biz buradayız.” ifadeleriyle sözünü bitirdi.

Yükseköğretim Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin kaldırılıp yerine Yükseköğretim Kanunu’nun uygulanmaya başlaması yeni bir süreç değil. Fakat buna rağmen 54/b maddesinin 7. bendi ilk defa bu eylemde uygulanması dikkat çekti. Bu durumun akıllara rektörlüğün eylem alanlarına dair attığı maili* getirdi. Maile göre öğrencilerin taleplerini dile getirmek için en sık kullandığı alan olan rektörlük önü yasaklandı. Bu mail ile 86 kişiye açılan soruşturma arasında bir bağ olup olmadığı akla geliyor. ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümü 1. sınıf öğrencisi ve Bilim Kurgu ve Fantezi Topluğu üyesi Berke Erdoğan bu konuya dair “Kayyum rektör yıllardır türlü baskı ve sansürle ODTÜ’de öğrenci hareketliliğini kısıtlamanın yollarını aramakta, bugün de bize eylem yapılacak yer gösterme yoluna gitmiş bulunuyor” ifadelerini kullandı. Bu sürecin aslında rektörlük ve öğrenci hareketi arasındaki güç dengesine bağlı olduğunu ifade eden Berke sözlerine “Verşan kendisinde bizi rektörlük önünden sürecek gücün olduğunu düşünüyor, o yüzden böyle bir adım atıyor” ifadeleri ile devam etti. Rektörlük önü eylem yasağının kayyım Verşan Kök’ün yeni hamlelerinden biri olduğunu ve ODTÜ öğrencilerinin bu yasağı tanımadığını ifade eden Berke bunu aşmanın tek yolunun mücadele olduğunu ifade etti. Ayrıca rektörlük önünün eylemlere yasak olmasına dair “İzinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak anayasal güvence altında bir hakkımız” ifadelerini kullanan Berke eylem alanının yasaklanmasının hukuksuz olduğuna dikkat çekti. Kendisinin de aralarında olduğu 86 öğrenciye Yükseköğretim Kanunu 54/b maddesi 7. bendinden açılan soruşturmanın hiçbir meşruiyeti olmadığını ifade eden Berke sözlerini şu şekilde bitirdi:

“Bir yıldırma politikası olarak hayalet, dava açar açmaz düşecek cezalar veriyor Verşan ve bundan gerçekten korkacağımızı sanıyor. Korkumuz yok, devam edeceğiz mücadeleye. Temel haklarımız için, bilimsel ve kültürel üretimin korunması için mücadele edeceğiz ancak yalnızca üniversite özgürlüğü için değil, Verşan’ın kuklası olduğu AKP’nin karanlığına karşı da en amansız mücadeleyi geleceksizleştirilen gençlik olarak yine biz vereceğiz.”

*ODTÜ rektörlüğü 1 Eylül 2023 tarihinde bütün okul öğrencilerine ilettiği 852 sayılı mail ile gösteri ve yürüyüş için 4 Eylül 2023 tarihi itibariyle uygulanmak üzere üniversite yönetim kurulu 15 sayılı karar ile çeşitli yasaklar getirmiş ve gönderdiği bir fotoğraf ile izin verilen alanları iletmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button