LGBTİ+/TRsağlık hakkı

Lubunyaların Sağlığa Erişimini Engelleyen Görünmez Duvar

Alperen Başaran

Bana nasıl hitap  edeceğini sormadan tüm hastaneye duyurarak atanan ismimi bağırması, sadece yüzüme bakarak kadınlığa veya erkekliğe sıkıştırılmak; başka bir ihtimalin düşünülmeyişi hak ettiğim şey değil.

Merhaba, ben Zeynep. Şimdi sizlere binlerce hatta milyonlarca insanın her gün yaptığı bir  şeyden bahsedeceğim. Aklınıza birçok şey gelmiş olabilir. Uzatmadan yaşadıklarıma geçecek  olursam; anlatacağım şey “kısa” bir hastane serüveni.

Sabah çok alışkın olmadığım halde güneşle birlikte yatağımdan kalktım. Normalde  giymediğim bol ve renksiz birkaç parçayı üzerime geçirdim. Mevcut sağlık sisteminde iki ay  sonrasına zar zor bulabildiğim EKO randevusu için yola çıktım. Hastanenin eksi birinci  katındaki boyaları dökülmüş eski koridorunda tüm gözler üzerimdeyken sıramı beklemek için  boş bir sandalyeye oturdum. Hiç olmadığım kadar gergindim. 

“Öyle biri yok, Zeynep var

Hastalar birer birer içeri girip  çıkmaya başladı ve nihayet sıranın bana geldiğini düşündüğümde başka birinin ismini  duydum. Bu isim bir yerlerden tanıdıktı fakat bir o kadar da yabancıydı. Yaşadığım şokla  ayağa kalktım ve “Öyle biri yok, Zeynep var ve beni bu isimle çağırırsanız sevinirim” dedim. Hemşire, soğuk ve karanlık odanın içinden uzunca yüzüme baktı. “Ben burada ne yazıyorsa  onu söylüyorum. O zaman sen de git kendine yeni kimlik al” dedi. Bu ilk defa karşılaştığım  bir şey olmasa da her defasında beni çaresiz bırakıyordu. Doktorumla görüşmeyi talep ettim  fakat karşılığında hiddetle aldığım yanıtları anlayamadım bile. 

Hızlıca oradan uzaklaştım ve 5-6 kişilik gruba bir şeyler anlatan bir beyaz önlüklüden yardım istedim. O anın şokuyla ne  dediğimi şu an hatırlayamıyorum. Ağlayarak anlatmaya başladığım şeyleri dinledi ve elini  omzuma dokundurarak “Yaşadığın sıkıntıyı anlıyorum. Herkes bu kadar bilinçli  olamayabiliyor. Ben bu sorunu halledeceğim” deyip EKO odasına doğru yürümeye  başladı. Döndüğünde ise kurduğu cümleler ötekinden farksızdı. Olayın böyle  gerçekleşmediğini, abartılı tepkiler verdiğimi, EKO’yu çekeceklerini fakat rica olarak bu  olayın burada kapanıp hukuki yollara başvurmanın gerekmediğini söyledi. Her ne kadar  kabullenemesem de zaten çok zor bulabildiğim ve bir iki ay daha bekleyemeyeceğim için  “susmak” zorunda kaldım.  

Düzenlemeler “göründüğü” gibi değil

Sağlık kuruluşları her birimizin hayatlarına bir noktada temas eden kurumların belki de en  başında geliyor. Belki bir sağlık kuruluşunda doğuyor ya da ölüyoruz yani kutlamalarımızı ve  vedalarımızı da yine bu kurumlarda yaşıyoruz. Uluslararası ve ulusal birçok düzenlemede  sağlık hakkı korunuyor ve insanların sağlığa erişimi konusunda iyileştirmeler yapılıyor. Peki  lubunyalar bu düzenlemelerin neresinde konumlanıyor? Sağlığa erişim konusunu lubunyalar özelinde konuşmadan önce batıdan doğuya birçok devletin altına imzasını attığı ve benim de  yukarıda bahsettiğim düzenlemelere bir göz gezdirmekte fayda olduğunu düşünüyorum.  Öncelikle hepimizin az çok aşina olduğu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile başlamak istiyorum. Bu bildirgenin ilk iki maddesinin devamındaki maddeler için de koruyuculuğu bulunduğundan örneklemeye buradan başlayacağım.  

Madde 1 

“Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla  donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.” 

Madde 2 

“1. Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da 

toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım  gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir.” 

Aynı sözleşmenin 25. Maddesi ise şu şekilde:  

“1. Herkesin kendisinin ve ailesinin sağlık ve refahı için beslenme, giyim, konut ve tıbbi bakım  hakkı vardır.”. 

Türk hukukunda sağlık hakkı anayasal düzeyde 1961 Anayasasına kadar kendisine yer  bulamadı. Halen yürürlükte bulunan 1982 Anayasası tıpkı İnsan Hakları Evrensel  Bildirgesi’nde olduğu gibi yaşam hakkını temel alan bir düzenlemeyi içeriyor. Hala  kapsayıcı bir sağlık kanunu ise yürürlülüğe konmadı.

Uluslararası ve ulusal düzenlemelerin “herkesi” kapsayıcı şekilde düzenlendiğini hatta yer yer  kadın/anne ve çocuk gibi dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık önerildiğini ve yasalarla  korunduklarını görüyoruz. Lubunyalar da düzenlemelerde eşit haklara sahip görünüyor fakat  her şeyin bizler için “göründüğü” gibi olmadığını biliyoruz. 

Sağlığa erişimdeki basamaklar

Bu yazıda sağlık erişimindeki süreçten birkaç basamak halinde bahsetmek istiyorum. İlk  olarak herhangi bir acil durumda yahut rutin kontroller için sağlık kuruluşuna başvurma kısmı  geliyor. Daha bu aşamada birçok lubunya sağlık hizmetine erişim konusunda sıkıntı yaşamaya  başlıyor. Sağlık kuruluşunda yaşayacağını düşündüğü -yaşaması da çok ihtimal dahilinde  olan- birçok problem gözümüzün önüne geliyor. 

Diğer hastalardan ve/veya yakınlarından  fiziksel ve/veya psikolojik şiddet görür müyüm? Saçım boyalı/uzun/kısa diye yaftalanır  mıyım? Piercing ve/veya dövmelerimden dolayı lubunya olduğum anlaşılır mı? Ayrımcılığa ve damgalanmaya kısacası herhangi bir nefret suçuna maruz kalır mıyım? Bu sorulara kafamızda makul yanıtlar oluşturduk ya da oluşturamadık, bir şekilde yaşayabileceğimiz her  şeyi göze alarak sağlık kuruluşuna başvurmak için yola çıktık diyelim. 

Tam orada ikinci  basamağa geçiyoruz. Sağlıklı halimizle bile geçmekten korktuğumuz yollardan geçip  binmekten korktuğumuz toplu taşımalara binmek zorunda kalıyoruz. Maddi durumumuz el veriyorsa belki bir taksi tutuyoruz ama orada bile toplu taşımadan daha fazla fobiye maruz kaldığımız oluyor.

Hastaneye ulaştığımızda ise üçüncü basamağa adımımızı atmış oluyoruz.  Aklımızdaki korku dolu senaryoların belki de bazılarını yaşıyoruz bu basamakta. Her göz üstümüzde, her nefes ensemizde gibi hissediyoruz çoğu zaman. Bir an önce talep ettiğimiz  hizmete erişip hızlıca oradan uzaklaşmak istiyoruz. Çoğu zaman dakikalarca hatta saatlerce  bekliyor ve sonrasında kendimizi günde 100-150 hasta görmek zorunda kalan bir hekimin küçücük, boyaları dökülmüş odasında bulduğumuzda dördüncü basamağa geçiyor ve belki de  kendimizi şanslı sayıyoruz. Ne de olsa bu odayı incecik iki üç perde ile ayırıp belki en temel  hakkımız olan hasta mahremiyetinden mahrum da kalabilirdik. 

Bir şekilde doktora derdimizi  anlatıyoruz. Bilgisayara anlattıklarımızı yazmayı bitirebildikten sonra bize dönüyor ve belki geçen sürede ikinci defa göz göze geliyoruz. Hekimimiz atanan ismimizin yanında hanım ya  da bey demeyi de ihmal etmiyor çoğu zaman. Sonrasında bizden belki bir sürü tetkikler istiyor. Kimisini devlet karşılıyor kimisini ise maddiyatımız yetiyor mu yetmiyor mu diye  düşünülmeden yaptırmamız gerektiği söyleniyor. Bazen başvurduğumuz kurumda yeteri kadar  ekipman olmadığını duyuyor ve başka bir kuruma sevk ediliyoruz. Hop diye düşüveriyoruz  birinci basamağa. Oysa çok şey istemediğimizin farkındayım. İnsan hatta bir canlı olarak  sağlıklı olmanın ve gerektiği durumlarda ilgili kurumlara başvurmanın temel bir varoluş hakkı  olduğunu biliyorum. Evimden güvenle çıkıp, iyileşmek için başvurduğum kurumdan daha kötü bir halde evime döner miyim korkusunu yaşamak hak ettiğim şey değil. Bana nasıl hitap  edeceğini sormadan tüm hastaneye duyurarak atanan ismimi bağırması, sadece yüzüme bakarak kadınlığa veya erkekliğe sıkıştırılmak; başka bir ihtimalin düşünülmeyişi hak ettiğim şey değil.

*Görsel Kaos GL’den alınmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button